Kim jest Lighting Designer?

Lighting Designer w Architekturze to ktoś znacznie więcej niż projektant oświetlenia, który najczęściej kojarzony jest z osobą która zajmuje się doborem technicznych opraw oświetleniowych w obiektach komercyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami oświetleniowymi i przygotowuje obliczenia natężenia oświetlenia wraz z rozrysowaniem rozmieszczenia opraw.

Lighting Designer to prawa ręka Architekta, Projektanta Wnętrz i Inwestora od światła.

Lighting Designer to połączenie wielu kompetencji, wiedzy i doświadczeń takich osób jak architekt światła, inżynier światła, artysta oświetlenia, projektant oświetlenia, managera projektu i realizacji inwestycji, doradcy techniczno-handlowego i kosztorysanta.

Uważamy że obecnie Lighting Designer to już nie jest jedna wykwalifikowana osoba tylko zespół ekspertów specjalizujących się w Lighting Design’ie wspólnie pracujący nad Projektem Światła LightON7.

Lighting Designer to zespół ekspertów czy jedna osoba ?

Aby Lighting Designer stał się prawą ręką dla Architekta, Projektanta Wnętrz i Inwestora powinien posiadać szeroką wiedzę, doświadczenie i kompetencje.

Wiedza o człowieku

Z jednej strony Lighting Designer inspiruje Architekta i Inwestora różnymi designerskimi koncepcjami światła, a z drugiej strony przygotowuje rozwiązania projektowe oświetleniowe w oparciu o wiedzę na temat potrzeb człowieka, wpływu światła naturalnego i sztucznego na zdrowie ludzi i ich zegar biologiczny.

Komunikacja

Ważną rolę odgrywa tutaj umiejętność zbierania potrzeb fizycznych, psychologicznych i emocjonalnych Inwestora i Architekta w zależności od funkcji inwestycji. Aby to spełnić należy rozumieć i mówić językiem designu, którym porozumiewają się architekci i artyści a następnie przełożyć to na koordynację międzybranżową i prowadzenie inwestycji wg najnowszych zasad procesów projektowych i realizacyjnych.

Design

Inaczej kreuje się światło dla obiektów prywatnych, domy, apartamenty, mieszkania, rezydencje, w których oświetlenie ma być funkcjonalne jak i aranżacyjne budujące atmosferę, czy wspomagające odpoczynek zgodnie z naszym zegarem biologicznym.

Korzyści branżowe

W obiektach komercyjnych oświetlenie ma generować konkretne zyski handlowe i biznesowe dla właścicieli firm. Lighting Designer łącząc wiedzę na temat Human Centric Lighting oraz technologię i design powinien skoncentrować się na konkretnych korzyściach takich jak zwiększających relaks ( hotele, restauracje, spa, gabinety kosmetyczne ) rozwijających handel ( sklepy, galerie, salony sprzedaży ) wzmacniających biznes, efektywność pracy, samopoczucie pracowników ( biura, sale konferencyjne, siedziby firm ) i wspierające zdrowie (gabinety medyczne, obiekty sportowe i sakralne ).

Technologia

Lighting Designer tworząc propozycje koncepcji światła czyli połączenia oświetlenia, designu i technologii ze światłem naturalnym powinien znać aktualny szeroki polski i światowy rynek oświetlenia dekoracyjnego, architektonicznego i technicznego wraz z systemami sterowania, aby przedstawić rozwiązanie wraz kosztami realizacji celem akceptacji przed głównymi pracami projektowymi.

Sterowanie i programowanie scen

Dzisiaj integralną częścią oświetlenia jest sterowanie i regulacja światłem sztucznym oraz naturalnym (rolety, karnisze elektryczne, żaluzje ). W zależności od pomysłu zbudowania scen światła funkcjonalnych i aranżacyjnych ważną rolę odgrywa tutaj znajomość odpowiedniego doboru elektroniki w oprawach ledowych, zasilaczy, sterowników i osprzętu, a następnie przygotowanie wytycznych elektrycznych i montażowych do projektu instalacji elektrycznej.

Projektowanie Światła

‌Mając na uwadze wyżej wymienione aspekty Lighting Designer tworzy projekt światła LightON7 (Lighting Design), który z jednej strony dopasowany jest do potrzeb inwestora i użytkowników a z drugiej strony dający największe wymierne korzyści dla danego typu obiektu. W projekcie uwzględnia warstwowanie światła, dzięki łączeniu oświetlenia ogólnego, funkcjonalnego i aranżacyjnego. Świadomie podejmuje decyzję wykorzystania techniki na jasno, na ciemno, czy techniki mieszanej. Wie kiedy i jak zastosować oświetlenie poziome i pionowe. W projekcie potrafi dobrać spójne oświetlenie wewnętrze i zewnętrzne ( elewacji, tarasu, ogrodu, podjazdu, iluminacji małej architektury ) z zgodnie z przepisami i normami, a następnie przedstawia obliczenia natężenia oświetlenia wraz z wizualizacjami i modelowaniem rzeczywistego światła 2D i 3D oraz rozmieszczeniem opraw oświetleniowych na rzutach projektowych jako wytyczne do projektu instalacji elektrycznej.

Analiza jakości produktów

Na rynku obecnie jest ogromna ilość producentów oświetlenia ( my w swojej ofercie posiadamy ponad 250 ), a każdy z nich ma tysiące produktów z różnych półek cenowych i do różnych zastosowań. Produkty oświetleniowe oprócz designu, materiału różnią się przede wszystkim technologią zastosowaną w elektronice zasilaczy, rodzajem ledów oraz wykorzystaną techniką światła ( soczewki, odbłyśniki czy różnych rodzajów  przesłony). Wszystkie te elementy wpływają na ocenę jakości danego produktu oraz na możliwe zastosowanie danego rozwiązania przez Lighting Designer’a w projekcie oświetlenia.

Analiza budżetu i kosztorysowanie

Bezpieczeństwo budżetu i brak niespodzianek kosztowych w realizacji inwestycji jest podstawą współpracy z zespołem Lighting Designer’ów ATRII Sztuka Światła. Dobór produktów wykorzystując analizę parametrów opraw oświetleniowych ( temperatura barwowa, współczynnik oddawania barw, trwałość, kąt świecenia, rozkład widmowy, bezpieczeństwo fotobiologiczne, step macadam, strumień, moc, skuteczność, sposób montażu elektrycznego, typ montażu do podłoża, rodzaj szczelności, możliwości sterowania i ściemniania ) w zależności od funkcji oświetleniowych oraz dekoracyjnego aspektu ma decydujący wpływ na całkowite koszty oświetlenia dla inwestora. Świadomość kosztów w zależności od wykorzystanego standardu jakości produktów daje możliwość Inwestorowi i Architektowi podejmować decyzje na początku procesu projektowego.

Zespół ekspertów ATRIA Lighting Designer

Rozwój technologii i designu a wraz z nim wiedza projektowa i biznesowa wymusza na nas już konkretne specjalizacje, dlatego w naszym zespole każdy ekspert Lighting Designer ma dodatkową specjalizację w wąskiej dziedzinie. Kiedy współpracujemy z Wami Architektami i Inwestorami na Inwestycjach to wspieramy Was jako zespół ekspertów Lighting Designer.

Obecne Wyzwania i Problemy
Wyzwaniem dla Architektów i Inwestorów jest skoordynowanie wielu specjalistów, wiedzy, designu, technologii, oraz zebranie odpowiednich potrzeb, a największym problemem jest połączenie tego wszystkiego w jeden proces projektowy.
Wiemy jak to Rozwiązać
Rozwiązaniem jest współpraca z naszym zespołem ekspertów ATRIA Sztuka Światła łączących wiele branż, umiejętności, kompetencji, pracujących na potrzeby realizacji projektu i jego wdrożenia na budowie dla inwestora.
Skonsultuj z nami Twój Projekt
Stworzyliśmy ATRIA Sztuka Światła aby pomagała Tobie eliminować problemy poprzez naszych Ekspertów Lighting Designer, którzy kompleksowo zaopiekują się Twoimi wyzwaniami znajdując najkrótszą drogę do celu, wykorzystując LightON7, oszczędzając Twój czas i pieniądze.

Wybierz, jak możemy Ci pomóc.

Wycena Oświetlenia
Zawiera:
Atrakcyjna Oferta
Doradztwo Eksperta
Ocena Jakości do Ceny
Propozycja Alternatyw
Kompletacja Logistyczna
Realizacja na Termin
Szybka Wycena
Brak Audytu Projektu
Brak Sprawdzenia Sterowania
Optymalizacja Projektu
Zawiera:
Konsultacje z Lighting Designer
Plan Budżetowy
Analiza Jakość Ilość Światła
Zgodność z Normami
Bezpieczeństwo Fotobiologiczne
Ocena Jakość Cena Technologia
Zgodność Designu z Wnętrzem
Parametry CRI CCT LOR UGR kąty
Tunnable White Dim to Warm
Projektuj z LightON7
Hot
Zawiera:
Koordynacja Architekt Inwestor
Light 1 Koncepcja Światła
Light 2 Analiza Kosztowa
Light 3 Wizualizacja Rzeczywistego Światła
Light 4 Optymalizacja Lighting Designer
Light 5 Li.SE Autonomiczne Sterowanie
Light 6 Wytyczne Elektryczne i Montażowe
Light 7 Opiekun Realizacji
Projekt Oświetlenia
Sterowanie Li.SE
Hot
Zawiera:
#Prostota Intuicyjność
#LifeStyle Sceny Funkcjonalne
#LightSense Sceny Aranżacyjne
#Integracja Oświetlenia z Osprzętem
#Regulacja Światłem Słońca
#SztukaŚwiatła zorientowana na Człowieka
#Programowanie Startowe #Serwis
#Projekt Sterowania #HCL
#Lighting Designer