Żyj zdrowo bez Olśnienia w domu i w pracy.
Zastanawiałeś się, dlaczego przy jednym oświetleniu czujesz się komfortowo, a przy drugim nie jesteś w stanie funkcjonować?
Często nie zdajemy sobie sprawy jak źle dobrane oświetlenie wpływa negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Projektując oświetlenie
zadbaj o komfort widzenia.
Jednym z czynników, które wpływają na nasz komfort jest olśnienie, definiowane jako niepożądany stan procesu widzenia określany współczynnikiem olśnienia UGR ( Unified Glare Rating ). Im niższa wartość UGR tym lepszy komfort widzenia. W zależności od tego jaką prace lub zadanie wykonujemy tym więcej potrzebujemy komfortu, bezpieczeństwa oraz zwiększenia wydajności oczu, która maleje wraz ze wzrostem olśnienia.
I tak jak dla obiektów komercyjnych występują minimalne zalecenia stosowania opraw o niskim UGR w zależności od rodzaju pracy ( praca przy komputerze < 19, praca zegarmistrza < 16, recepcja, sklepy, magazyny < 22 ) tak dla obiektów prywatnych nie występują konkretne zalecenia i należało by wykorzystywać aktualną wiedzę na temat wpływu światła na zdrowie człowieka.
Błędy oświetleniowe w projektowaniu aranżacji wnętrz
Niestety zauważamy, że w większości projektów aranżacji wnętrz w inwestycjach prywatnych nie uwzględnia się negatywnego wpływu olśnienia na nasze zdrowie, co skutkuje nieprawidłowym doborem opraw i lamp dekoracyjnych, architektonicznych. Czasem dany typ oprawy świetnie sprawdzi się w oświetleniu ogólnym, a już niekoniecznie w oświetleniu zadaniowym czy aranżacyjnym.
Dla przykładu najczęściej powielanym błędem w projektach i w realizacjach jest złe rozmieszczenie na suficie pokoi dziecięcych opraw typu reflektor ( spot ), czy zastosowanie zwieszanych opraw dekoracyjnych w salonie, w jadalni, które posiadają wysokie olśnienie.
Olśnienie bezpośrednie, pośrednie i odbiciowe
Olśnienie może być bezpośrednie i pośrednie, a także odbiciowe, które jest spowodowane przez odbicie światła od obserwowanej powierzchni do oka obserwatora. W każdym z tych przypadków staje się ono niekomfortowe dla naszych oczu. W oprawach o olśnieniu decydują elementy optyczne lub ich brak, kształtujące jej bryłę fotometryczną, np. klosz mleczny, odbłyśnik, raster czy soczewka.
Technika światła
Zanim zaczniemy dobierać oświetlenie warto znać odpowiedź na pytanie, jaki typ techniki oświetleniową użyjemy, aby uzyskać pożądany efekt światła. Czy zastosujemy technikę na jasno, na ciemno czy technikę mieszaną ? Ograniczenie olśnienia jest związane z odpowiednim doborem oprawy oświetleniowej i z właściwym rozmieszczeniem oświetlenia, w zależności od wybranej techniki światła, designu produktu, efektu warstwowania światła dopasowanego do oświetlenia ogólnego, zadaniowego i aranżacyjnego.
Zachęcamy do stosowania opraw dekoracyjnych ze światłem miękki,m przyjaznym dla oczu i wykorzystywanie designerskich opraw ze światłem odbitym.
Ciemne Światło
Ogromną popularnością cieszą się nowe rozwiązania opraw architektonicznych z technologią Ciemnego Światła, które tworzą niesamowitą atmosferę wnętrza, gdyż nie widać skąd pochodzi światło, a jednocześnie dają bardzo duży komfort dla oczu.
Sztuka Światła zorientowana na człowieka
Obecnie kiedy rozwój technologiczny, wiedza na temat wpływu światła na zdrowie i zegar biologiczny, wyprzedza przepisy, normy dopuszczonych produktów do sprzedaży warto zadbać o bezpieczeństwo fotobiologiczne naszego oświetlenia.
Każdy człowiek ma inną własną wrażliwość na światło, w zależności od wieku, pory dnia, samopoczucia czy osobowości. Pamiętajmy o tym, że często z jednego pomieszczenia mogą korzystać ludzie o innej wrażliwości na światło i całkiem przeciwstawnych potrzebach oświetleniowych.
Tutaj przychodzi nam z pomocą autonomiczny system sterowania światłem sztucznym i naturalnym LiSE, który odpowiednio dopasowany przez ekspertów Lighting Designer ATRIA, pozwoli spełnić różne potrzeby inwestorów i dopasuje światło w zależności od funkcji i aranżacji.
System dopasowany do Ciebie i dobrany przez Lighting Designers.
styl Życia wokół
Zmysłu Światła.