01. Wpływ światła
02. Lighting Design
03. Korzyści dla Inwestora
04. Proces LightON7 
05. Koncepcja Światła i Sterowania
06. Wizualizacje Rzeczywistego Światła
07. Podstawy Oświetlenia
08. Produkty
09. Warstwowanie światła
10. Technologie
11. Błędy oświetleniowe
12. Komu przekazać
13. Skonsultuj Projekt
14. Realizacje Projektowe
15. Marki

Wprowadzenie.

W tym artykule opowiem Ci, jak przygotować dobry projekt oświetlenia wnętrz, z zgodnie z naszymi zasadami LightON7. Chciałbym Cię zainspirować nowym holistycznym podejściem do projektowania oświetlenia zwanym LIGHTING DESIGN. W oparciu o ostatnie odkrycia naukowców badających nasz zegar biologiczny i najnowszą wiedzę o świetle, pokażę Ci, jak oświetleniem pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, poprawiać samopoczucie w każdym domu oraz zwiększać efektywność w pracy dopasowując różne strategie oświetleniowe do inwestycji.

Przeprowadzę Cię przez proces projektowania oświetlenia wnętrz, od koncepcji do realizacji i nadzoru nad inwestycją. Poznasz podstawy projektowania oświetlenia i najnowsze technologie oświetleniowe wspierające Lighting Design. Przeczytasz jakich błędów unikać w projektowaniu oświetlenia wnętrz oraz czym się sugerować dobierając różne produkty oświetleniowe, oprawy natykowe, podtynkowe, wiszące lampy i kinkiety, tak aby ich rozmieszczenie było prawidłowe.

Wszystkich zainteresowanych zagadnieniem oświetlenia i chcących poznać problematykę projektowania oświetleniem, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Nie wyczerpuję on dogłębnie wszystkich kwestii, ale mam nadzieję, że pomoże Ci w projektowaniu oświetlenia niezależnie, czy jesteś doświadczonym architektem, czy początkującym projektantem wnętrz, a może inwestorem szukającym wiedzy o oświetleniu lub studentem specjalności technika świetlna.

Wpływ światła na samopoczucie i na funkcjonalność przestrzeni.

Wszyscy zauważamy, że w ostatnich latach bardzo mocno wzrosła świadomość zdrowego stylu życia oraz zwiększyła się potrzeba codziennego efektywnego i ergonomicznego funkcjonowania. Pandemia jeszcze mocniej uświadomiła wielu ludziom, że warto inwestować w przestrzeń, w której żyjemy na co dzień, mieszkamy, odpoczywamy czy pracujemy.

Aktualna wiedza o świetle i badania naukowe, jednoznacznie wskazują, iż od jakości światła i prawidłowego oświetlenia, zależy czy zaprojektowane wnętrze będzie dla nas atrakcyjne, przyjazne i pozytywnie wpływające na samopoczucie.

Organizm ludzki jest zintegrowany ze słońcem. Od zarania dziejów, to właśnie słońce wyznaczało rytm dobowy człowieka. Z rozwojem cywilizacji, zrezygnowaliśmy z życia na łonie natury, jednocześnie rezygnując z ogromnej ilości światła naturalnego. W jasny dzień słońce świeci o natężeniu oświetlenia 10 000 luksów, a w pochmurny dzień 1 000 luksów.

Kolekcja oświetlenia Nappe. Foto www.masierogroup.com

Dziś mieszkamy i pracujemy w „betonowych jaskiniach” skazani na sztuczne światło, które dostępne jest w ilości często dużo mniejszej niż potrzebujemy. Przeciętny europejczyk spędza aż 90% czasu swojego życia we wnętrzach budynków, amerykanin aż 93% a mieszkańcy ZEA około 99%.

Dla przykładu, obecna norma oświetleniowa dla biur to min. 500 luksów natężenia oświetlenia, a w domach często mamy średnio tylko 80 luksów. Ponadto, w naszej strefie klimatycznej nie mamy zbyt dużej ilości godzin z dostępem do światła naturalnego, brakuje nam słońca od jesieni do wiosny. Zimą, kiedy kończymy pracę i wracamy do naszych domów skazani jesteśmy na światło sztuczne, które źle dobrane i nieodpowiednio wysterowane rozregulowuje nasz zegar biologiczny.

Całkiem niedawno, bo na przełomie  lat 1998 / 2000, odkryto nowy receptor światła występujący w naszym oku. Melanopsyna przekazuje sygnały bezpośrednio do naszego zegara biologicznego odpowiedzialnego za rytm dobowy. Odkrycie to zapoczątkowało w świecie nauki szereg badań, a za największe z nich trzej amerykańscy uczeni Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young w 2017 roku otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii „za odkrycie mechanizmu molekularnego, który kontroluje rytmy okołodobowe”.

Naukowcy odkryli, że światło (rozkład widmowy, temperatura barwowa, natężenie) oraz jego jakość i ilość ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie poprzez regulowanie lub rozregulowanie naszego zegara biologicznego.

Oświetlenie powinno być zatem  dopasowane do rytmu dobowego człowieka i do zadań jakie wykonujemy w danej przestrzeni.

Konsekwencje rozregulowania zegara biologicznego mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i powodują zwiększenie niezdrowych nawyków, bezsenności, ryzyko rozwoju groźnych chorób  sercowo-naczyniowych, układu nerwowego czy rozwoju niektórych nowotworów.

Wspomniane przełomowe odkrycia z dziedziny medycyny i wiedzy o wpływie światła na nasze zdrowie, zmieniły podejście do projektowania wnętrz, wynosząc koncepcję światła (często pomijaną przez projektantów wnętrz lub przygotowywaną w procesie projektowych zbyt późno) na równi z przygotowaniem koncepcji wnętrza.

Lighting Design. Holistyczne podejście do projektowania oświetlenia wnętrz.

Obecna wiedza o świetle i o zdrowiu człowieka, zmieniający się w ostatnich dekadach styl życia ludzi, oraz zwiększenie roli estetyki, designu i funkcjonalności we wnętrzu, zmienił całkowicie podejście do projektowania oświetlenia wnętrz.

Pojawiła się nowa sztuka nowoczesnego projektowania oświetlenia zwana Lighting Design, która rozszerza dotychczasowe projektowanie oświetlenia i podejście do projektu wnętrz o nowe aspekty.

Lighting Design to Sztuka Światła zorientowana na potrzeby człowieka, to integracja designu oświetlenia z architekturą wnętrz i koncentracja na korzyściach dla ludzi i dla biznesu zgodnie z zasadami LightON7.

Integrując design z oświetleniem, w połączeniu z nowoczesnąj technologią światła, korzystając z wiedzy o zdrowym oświetleniu i ze sterowania światłem naturalnym i sztucznym, możemy wydobyć niesamowite piękno wnętrza. Tworzyć emocje jednocześnie zachowując funkcjonalność i korzystać ze zdrowego światła, dbając o nasz zegar biologiczny zgodnie z filozofią Human Centric Lighting.

System Move IT 10. Foto www.xal.com

Aby nowoczesne projektowanie oświetlenia wnętrz nie było mylone ze standardowym projektowaniem oświetlenia, przyjęto w Polsce nazwę z angielskiego Lighting Design. Osoba zajmująca się  Lighting Design to Lighting Designer, a nie projektant oświetlenia.

Projektowanie Oświetlenia dla Różnych Przestrzeni.

Strategia oświetleniowa i główne cele.

W zależności od rodzaju inwestycji, czy to prywatnej, czy komercyjnej, a także od przeznaczenia i funkcji danego pomieszczenia, należy osiągnąć różne cele oświetleniowe i spełnić różne kryteria projektowania oświetlenia.

Korzyści ze światła dla biznesu komercyjnego

W obiektach komercyjnych należy przygotować strategie oświetleniowe, które są spójne z biznesem i marką obiektu, tak aby światło przyniosło konkretne zyski handlowe i korzyści biznesowe.

Kreując Lighting Design wykorzystaj wiedzę o świetle i o inwestycji aby:

zmaksymalizować efektywność i poprawić komfort pracy
zwiększąć zyski handlowe i budować markę
wyeksponować bezpiecznym światłem eksponaty i wykreować atmosferę
stworzyć relaks i zachwycić gości
zapewnić zdrowe i bezpieczne światło poprawiające samopoczucie
wzmocnić markę i podnieść presitż

Korzyści oświetleniowe dla inwestorów prywatnych

W obiektach prywatnych światło sztuczne ma zapewnić relaks i harmonię w życiu, w zależności od zadań i funkcji pomieszczenia oraz sposobu jego wykorzystania. Z jednej strony światło sztuczne ma budować atmosferę i wspomagać odpoczynek zgodnie z naszym zegarem biologicznym, a z drugiej strony oświetlenie ma być estetyczne, designerskie i funkcjonalne.

W domach i w apartamentach mamy wiele pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, co stawia projektowanie oświetlenia domu jako jedno z bardziej wymagających zadań. Zadanie to może być o wiele trudniejsze niż dobór oświetlenia w obiektach komercyjnych, mimo, iż jest mniej przepisów i norm dla oświetlenia w mieszkaniach.

Nasz rytm dobowy i zadania, które wykonujemy na co dzień, są zależne od rytmu słońca w ciągu dnia.

Część wymagań, które dotyczą obiektów komercyjnych warto spełnić projektując obiekty prywatne, gdzie funkcje są identyczne jak w obiektach komercyjnych. W naszym domu mamy zarazem hotel czyli naszą sypialnię, mamy restaurację czyli naszą kuchnię i jadalnię, mamy salę kinową w salonie lub w osobnym pomieszczeniu, mamy salon spa w naszych pomieszczeniach kąpielowych i w łazienkach, czasem nawet saunę i basen, mamy biuro do prac zdalnych, oraz mamy  pokoje dziecięce, korytarze, hole i garaże. Zauważmy także, że w domu występują  pomieszczenia wielofunkcyjne, takie jak salon otwarty na kuchnię, jadalnię i korytarz. W pomieszczeniach takich wykorzystujemy różne rodzaje oświetlenia z podziałem na strefy i sceny światła z odpowiednim sterowaniem oświetlenia.

Salon
Jadalnia
Sypialnia
Kuchnia
Łazienka
Basen
Elewacja
Taras
Ogród

Musimy więc zapewnić podobne korzyści jak w pomieszczeniach komercyjnych, relaks, komfort pracy, kreować atmosferę, zdrowe światło i ergonomię  sterowanie oświetleniem. Przemyśleć różne opcje i dostosować je do indywidualnych preferencji. Oświetlenie ma wspierać potrzeby fizyczne, psychologiczne i emocjonalne, dopasowanego do naszego rytmu dobowego a nie, rozregulowywać nasz zegar biologiczny.

01. Wpływ światła
02. Lighting Design
03. Korzyści dla Inwestora
04. Proces LightON7 
05. Koncepcja Światła i Sterowania
06. Wizualizacje Rzeczywistego Światła
07. Podstawy Oświetlenia
08. Produkty
09. Warstwowanie światła
10. Technologie
11. Błędy oświetleniowe
12. Komu przekazać
13. Skonsultuj Projekt
14. Realizacje Projektowe
15. Marki

Proces Projektowania Oświetlenia zgodny LightON7.

Kiedy rozpocząć projektowanie oświetlenia?

Proces projektowy oświetlenia i sterowania oświetleniem powinien zacząć się na samym początku współpracy architekta wnętrz z inwestorem, wtedy kiedy przygotowywana jest koncepcja aranżacji wnętrz i układ funkcjonalny wnętrza dla obiektu.

Unikniesz dzięki temu wielu błędów oraz ograniczysz koszty projektowe i realizacyjne.

Pierwszym krokiem w projekcie oświetlenia jest przygotowanie koncepcji światła wraz z wytycznymi do sterowania oświetlenia, spójnej z koncepcją aranżacji wnętrza zgodnej z potrzebami inwestora i mieszkańców obiektów prywatnych czy użytkowników obiektów komercyjnych.

ETAP 1. Tworzenie koncepcji światła i sterowania oświetleniem.

Zebranie potrzeb i oczekiwań klienta

Aby uniknąć błędów, kluczowe jest odpowiednie zebranie potrzeb i zapoznać z oczekiwaniami klienta już na etapie koncepcji światła.  W przypadku inwestycji prywatnych, szczególnie należy zwracać uwagę na charakterystykę osobowościową człowieka , rodziny i poznać wrażliwość wzrokową każdego z nich.

Zastanów się jakie cele ma spełnić światło w zależności od rodzaju obiektu i funkcji poszczególnych pomieszczeń. Bardzo ważne jest  zrozumienie pomysłu na styl i design autora projektu architekta i projektanta wnętrz, który przygotowuje rozwiązania aranżacyjne oraz funkcjonalne zgodnie z oczekiwaniami inwestora.

Lighting Designer zbiera potrzeby do projektu oświetleniowego i systemu sterowanie oświetleniem

Koncepcja światła, strategia oświetlenia wraz z analizą budżetową

Twórz koncepcje światła i sterowania oświetleniem w oparciu o zebrane potrzeby i cele zgodnie z przygotowaną strategią oświetleniową wraz budżetem kosztowym.

Unikniesz sytuacji w której projekt oświetlenia stworzony na podstawie koncepcji światła nie zostanie zrealizowany przez zbyt wysokie koszty zakupu materiałów oświetlenia.

Znając potrzeby designu, funkcji, osobistej wrażliwości na światło inwestorów możemy zastosować odpowiednią technikę światła (na jasno, na ciemno), dobrać warstwowanie światłem, zminimalizować olśnienie, poprawić akustykę, dobrać właściwy system sterowania oświetlenia i zaproponować designerskie oświetlenie dopasowane do charakteru wnętrz, stylu oraz funkcji i zadań. A wszystko to w oparciu o zatwierdzony budżet na inwestycję przez klienta zapewniając ergonomię rozwiązań i zwiększając energooszczędność

Pamiętaj, że Koncepcja Światła oraz pomysł w jaki sposób sterować oświetleniem, jest nieodłącznym elementem koncepcji wnętrza projektu czy architektury.

Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe przenikają i łączą aranżację w projekcie wnętrz. Przykładem może być łączenie oświetlenia pionowego z poziomym, które najczęściej występuje w systemach szynoprzewodów oświetleniowych i w innych designerskich systemach oświetlenia, które możemy indywidualnie kreować pod daną inwestycję dając niepowtarzalne efekty. Oświetlenie szynowe wykorzystujące bezpieczne niskie napięcie  (szynoprzewody 48V czy linie 24V ) daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Obecnie wiele pomysłów oświetleniowych nie da się już wkomponować w istniejący już wykonawczy projekt wnętrza bez istotnych zmian projektowych wykończeniowych i instalacyjnych, które narażają inwestora na dodatkowe koszty, dlatego tak bardzo ważne jest tworzenie koncepcji wnętrza wraz z koncepcją światła.

 

ETAP 2.  Projekt Oświetlenia LightON7.

Dobór oświetlenia i koordynacja projektowa międzybranżowa

Znając strategie oświetlenia i koncepcję światła, można przystąpić do głównego etapu i zacząć  projektowanie oświetlenia.

Na początku projektu zgodnie z zasadami LightON7 na tym etapie ważne jest już posiadanie ostatecznego rzutu funkcjonalnego pomieszczeń oraz znajomość aranżacji wnętrz.

Kreując konkretne rozwiązania oświetleniowe, zwróć uwagę, że pomysł na sterowanie oświetleniem i tworzenie scen światła, wpływa na dobór oświetlenia oraz kształtuje różne rozwiązania instalacji elektrycznej i oświetleniowej, które muszą zostać zawarte w projekcie wykonawczym dla instalatora elektryka.

Istotnym elementem jest optymalizacja oświetlenia i sterowania oświetleniem trzymając się założonego budżetu.

Wizualizacje Rzeczywistego Światła i obliczenia oświetlenia

Bardzo ważne dla Inwestora i Architekta Wnętrz jest zobaczenie jak będzie wyglądało światło sztuczne we wnętrzu, tak samo jak zobaczenie oświetlenia zewnętrznego  tarasu, ogrodu czy iluminacji budynku. Wykorzystując komputerowe wspomaganie projektowania oświetlenia np. w profesjonalnym programie DIALux EVO, który oblicza natężenie oświetlenia w formacie 2D i 3D warto pomyśleć o przygotowaniu dodatkowych wizualizacji rzeczywistego światła z pełną aranżacją wnętrz. Wizualizacje rzeczywistego światła powinny przedstawić strefy światłocienia z podziałem na sceny oświetlenia, obliczenia oświetlenia wraz z analizą światła modelu 3D aranżacji wnętrza.

Oświetlenie basenu.Wizualizacje Rzeczywistego Światła pokazujące rozsył światła. Projekt Światła i Sterowania Oświetleniem Li.SE - ATRIA Sztuka Światła.

ETAP 3.  Opieka i nadzór nad realizacją inwestycji.

Kompletacja i logistyka dostaw

Sprawdzenie poprawności zamówienia wszystkich elementów oświetlenia z projektem wnętrz i kontrola dostawy zmniejszy ryzyko zamontowania nieprawidłowego oświetlenia i opóźnień na inwestycji.

Wytyczne elektryczne i montażowe

Przygotowanie szczegółowych wytyczne elektrycznych i montażowych dla instalatorów, elektryków znacznie ułatwi im pracę i ograniczy możliwość popełnienia błędów na budowie, gdyż może się zdarzyć, że wykonawca będzie Twoje designerskie rozwiązanie montował po raz pierwszy w życiu.

Nadzór nad realizacją projektu światła

Sprawdź zgodność wykonania wszystkich elementów projektu oświetlenia, prawidłowego montażu i rozmieszczenia opraw oświetleniowych, ustawienia kierunkowości światła i zaprogramowania scen światła.

01. Wpływ światła
02. Lighting Design
03. Korzyści dla Inwestora
04. Proces LightON7 
05. Koncepcja Światła i Sterowania
06. Wizualizacje Rzeczywistego Światła
07. Podstawy Oświetlenia
08. Produkty
09. Warstwowanie światła
10. Technologie
11. Błędy oświetleniowe
12. Komu przekazać
13. Skonsultuj Projekt
14. Realizacje Projektowe
15. Marki

Podstawy Projektowania Oświetlenia.

Projektowanie oświetlenia wnętrz to proces wymagający uwzględnienia wielu aspektów, takich jak funkcjonalność, estetyka, komfort oraz efektywność energetyczna. Oto kilka kluczowych zasad, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia wnętrz.

Najważniejsze zasady i kryteria projektowania oświetlenia

  • Uwzględnij aktualną wiedzę techniczną oraz normy oświetlenia wraz normami elektrycznymi o bezpieczeństwie i ochronie przeciwporażeniowej
  • Spełnij cele oświetleniowe dla danego typu pomieszczenia np. kuchnia, salon, łazienka, sypialnia, garaż, jadalnia, pokój biurowy. Zastosuj odpowiednio oświetlenie ogólne, zadaniowe – funkcjonalne i aranżacyjne – dekoracyjne.
  • Zapewnij zgodności z przepisami dla obiektów komercyjnych (Sklep, Biuro, Restauracja, Hotel, Gabinet ). PN EN 12464 -1 „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”.
  • Wykorzystaj zmienność światła, zaprojektuj sceny i strefy  wykorzystując regulację światła słońca, nocne światło i ściemnianie.
  • Dopasuj światło, które ma odpowiednią, nie za małą i nie za dużą moc oświetlenia.
  • Korzystaj z profesjonalnych obliczeń natężenia oświetlenia.
  • Pamiętaj o wymaganiach co do równomierności oświetlenia w zależności od typu pomieszczenia.
  • Zadbaj o oczy i niski poziom olśnienia.
  • Dopasuj  oświetlenie i osprzęt elektryczny łączniki i włączniki do danego systemu sterowania.
  • Zapewnij rozwiązania o wysokiej efektywności energetycznej
  • Sprawdź czy wartość oświetlenia w projekcie jest zgodna z oczekiwaniami i budżetem inwestora.

Wytyczne doboru produktów oświetlenia opraw i lamp dekoracyjnych

  • Korzystaj z produktów, które spełniają bezpieczeństwo fotobiologiczne zgodnie z normą PN EN 62471Bezpieczeństwo fotobiologiczne lamp i systemów lampowych” aby uniknąć  między innymi zagrożenia dla oka emisją światła niebieskiego.
  • Zapewnij zgodność designu i technologii z najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi w Polsce i na świecie
  • Pamiętaj, że sugerowanie się tylko walorami estetycznymi lamp dekoracyjnymi to za mało, np. designerskie żyrandole są oświetleniem do dekoracji i mogą nie dać wystarczającej ilości światła w salonie.
  • Unikaj migotania i efektu stroboskopowego w oprawach. Pamiętaj, że konsumenckie wymienne źródła światła posiadają migotanie.
  • Sprawdź współczynnik olśnienia.
  • Dobierz temperaturę barwową, pamiętając o wskaźniku stopnia MacAdam ( SDCM)
  • Wybierz wysoki współczynnik oddawania barw Ra ( CRI ), tak aby kolory wiernie były odwzorowywane. Jeśli zależy Ci prawidłowym odwzorowaniu wybieraj lampy z min Ra>95 i z wysokim współczynnikiem R9
  • Wybierając źródło światła sprawdź trwałość LxxBxx, oraz po jakim czasie i ile wynosi spadek strumienia światła.
  • Dobierając moc i strumień, sprawdź także ile wynosi współczynnik rzeczywistej ilości światła LOR.
  • Dobierz kierunkowość światła, kąt świecenia i rozsył światła.
  • Oceń jakość i typ zasilacza LED. Dobierz driver do systemu sterowania oświetleniem.
  • Zapewnij stopień ochrony IP mówiący o klasie szczelności przed kurzem, pyłem i przed wodą.
  • Szukaj najlepszej jakości produktów w określonej półce cenowej w stosunku do całościowego budżetu.

Technika światła i rodzaje oświetlenia

Wnętrze rozświetlone, aż po sufit czy klimatyczny światłocień.

Prawidłowo dobrane oświetlenie wnętrz oprócz spełnienia norm i przepisów, powinno uwzględniać nasze osobiste preferencje dotyczące komfortu dla oka ludzkiego oraz wrażliwości na światło.

Im jesteśmy starsi potrzebujemy więcej światła oraz jesteśmy dużo bardziej wrażliwi na olśnienie. Osoba w wieku 40 lata potrzebuje 4 razy więcej światła niż nastolatek, aby komfortowo przebywać i realizować zadania w danym pomieszczeniu, dlatego powinniśmy wiedzieć kto będzie użytkował dane pomieszczenie. Najczęściej są to osoby w różnym wieku, a w przypadku mieszkań i domów, mamy cały przekrój rodziny od najmłodszych do seniorów. Pamiętać należy, że się starzejemy i nasz komfort świetlny będzie się zmieniał. Zauważamy, że pary które zamieszkują razem często mają odmienne poczucie komfortu. Jedna osoba potrzebuję mieć w domu wnętrze rozświetlone dużą ilością światła razem z sufitem, a jej partner uwielbia przebywać i odpoczywać w klimatycznym wnętrzu, którym jest bardzo dużo światłocienia.

Rozwiązaniem tych wszystkich dylematów jest zastosowanie obydwu technik światła i na jasno i na ciemno z możliwością tworzenia dedykowanych scen. Zastosowanie ściemniaczy oraz regulacji ilości światła dziennego i natężenia oświetlenia wraz dostosowywaniem temperatury barwowej pozwala spełniać aktualne potrzeby w zależności od pory dnia, co zwiększa komfort użytkowania wnętrza. Ważne, aby unikać olśnień i w miarę możliwości stosować miękkie, przyjemne rozproszone światło lub odbite.

Oświetlenie kuchni i korytarza. Dedykowane sceny światła funkcjonalne i aranżacyjne wykorzystujące technologię ciemne światło o niskim olśnieniu.
Projekt oświetlenia domu ATRIA Sztuka Światła.

Warstwowanie światła

Jeśli chcemy uzyskać najlepsze praktyczne rezultaty aranżacji oświetlenia wnętrz i uniknąć efektu, nudnego i płaskiego wnętrza, to obowiązkowo musimy zastosować odpowiednie warstwowanie światła, które wpłynie na komfort, funkcjonalność oraz wygląd wnętrza.

Światłocień dodaje charakteru, tworzy głębie, podkreśla teksturę, wydobywa blask, zmienia atmosferę. Warstwowanie oświetlenia to element sztuki światła, która tworzy niesamowite kontrasty, podkreśla interesujące szczegóły, zmienia percepcje i daje różne efekty świetlne wykorzystując oświetlenie dekoracyjne, ogólne, zadaniowe i aranżacyjne.

Uporządkowanie warstwowania światła w odpowiednie sterowane sceny oświetlenia pozwoli uzyskać różne efekty wizualne aranżacji wnętrz i dostosować światło do naszych oczekiwań.

Polecamy, więc zainwestować czas i przemyśleć jego zaplanowanie.

Oświetlenie ogólne – podstawowe

Oświetlenie ogólne ( główne oświetlenie ) przeznaczone jest do oświetlenia całego pomieszczenia. Powinno być ono użyteczne i dawać nam w danej chwili poczucie bezpieczeństwa. Uzyskać to można za pomocą opraw natynkowych, lamp sufitowych, plafonów, opraw podtynkowych typu downlight i lamp wiszących np. żyrandoli.

Oświetlenie zadaniowe – funkcjonalne

Oświetlenie funkcjonalne to światło skierowane na konkretne zadania związane z wykonywaniem różnych prac np. gotowanie w kuchni, czytanie, praca przy komputerze czy jedzenie. Pamiętajmy, że dekoracyjna lampa wisząca nad stołem jadalnianym, która posiada walory estetyczne może nie dać nam wystarczającego światła zadaniowego.

Oświetlenie aranżacyjne – akcentowe – dekoracyjne

Oświetlenie akcentowe i dekoracyjne ma ubogacić nasze wnętrze i nadać mu smak. Stosując różne sceny światła i ściemnianie oświetlenia, możemy zmieniać oświetleniem całe pomieszczenie, zmieniając aranżację wnętrza i podzielić wnętrze na strefy.

Oświetlenie akcentowe służy do podkreślenia detali architektonicznych wnętrza na ścianach, na suficie czy na podłodze,  ukazania dzieł sztuki, roślin czy ciekawych elementów dekoracji.

Warto pamiętać, że najciekawsze wrażenia estetyczne uzyskamy wykorzystując oświetlenie powierzchni pionowych. Oświetlenie te może być realizowane przez reflektory, taśmy LED , kinkiety na ścianie oraz przez pionowe i poziome oświetlenie szynowe.

Oświetlenie dekoracyjne ma na celu dodanie elementu estetycznego do przestrzeni. Pamiętajmy że większość designerskich lamp i żyrandoli ma małą funkcję użytkową i mogą tylko pełnić funkcję dekoracyjną.

Oświetlenie nocne

Oświetlenie nocne w domach i w mieszkaniach ma przede wszystkim zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo poruszania się po domu, bez pobudzenia nas światłem niebieskim i rozbudzenia innych domowników. Do oświetlenia nocnego warto wykorzystać czujniki ruchu i dedykowane oświetlenie schodowe i korytarzowe, albo wykorzystać oprawy oświetlenia ogólnego  z możliwością ściemniania np. w łazience  dzięki technologii Dim to Warm, zmniejszając ilości światła zmienia się barwa światła na bardzo ciepłą 1800 K.

Barwa światła

Dobór odpowiedniej temperatury barwowej (ciepła, neutralna, zimna) wpływa na nasz rytm dobowy oraz na nastrój w pomieszczeniu. Ciepłe światło sprzyja relaksowi, a zimne światło zwiększa koncentrację.  W pomieszczeniach,  w których przebywamy o różnych porach dnia i wykonujemy różne czynności (domy, apartamenty, biura), warto zainwestować w oświetlenie z technologią Tunable White. Obecnie już wiele opraw designerskich i architektonicznych korzysta z regulacji temperatury barwowej 2700K – 6500K.

Technologia Tunable White. Regulacja temperaturą barwową w zależności od pory dnia lub od naszych preferencji. Foto www.arkoslight.com

Technologie w Oświetleniu wspierające Lighting Design.

Aby w pełni uzyskać korzyści ze Sztuki Światła zorientowanej na człowieka, warto w projekcie oświetlenia wykorzystać najnowsze technologie oraz dobrać współpracujący z nimi autonomiczny system sterowania oświetleniem.

O to kilka z nich, które rekomendujemy:

  • Li.SE LifeStyle & LightSense to nowoczesny autonomiczny bezprzewodowy system sterowania światłem naturalnym i sztucznym, wykorzystujący najnowsze technologie LED  i wiedzę o świetle oraz obniżający koszty instalacji elektrycznej i serwisu oparty o nowoczesny indywidualnie dopasowany do potrzeb użytkownika projekt sterowania oświetleniem.
  • Regulacja ilości światła. Wybieraj ściemnianie oświetlenia w pełnym zakresie od 0% do 100%, dzięki zastosowaniu technologii DALI. Ściemnianie Phase Cut ( TRIAC )najczęściej posiada zakres ściemniania od 30% do 100%.
  • Oświetlenie bez migotania i efektu stroboskopowemu, dzięki stosowaniu technologii DALI w oprawach.
  • Regulacja temperatury barwowej. Tunable White  – w zakresie 6500K – 2700 K, oraz Dim to Warm 3000 K – 1800 K, gdzie ściemniając  zmniejszasz temperaturę.
Technologia Dim w projektowaniu oświetlenia
Technologia Dim to Warm, idealna do sypialni i do oświetlenia nocnego. Zmniejszasz ilość światła jednocześnie ocieplając temperaturę barwową uzyskujesz barwę ciepłą . Foto www.arkoslight.com
  • Autonomiczne nocne światło to energooszczędna komunikacja nocna dla dzieci i dorosłych  wraz z możliwością dopasowania oświetlenia scen po 22.00 np. w łazience, czy w kuchni lub na korytarzu.
  • Regulacja Światła Słońca to zintegrowane sterowanie oświetlenia sztucznego i światła naturalnego poprzez włączenie do systemu np. rolet czy zasłon elektrycznych.
  • Autonomiczna zmiana temperatury barwowej dopasowana do słońca i naszego stylu życia.
  • Miniaturyzacja oświetlenia zasilanego niskim napięciem, gdzie zasilacz „driver” możesz umieścić z dala od oprawy oświetleniowej.
oprawa black foster micro surface
Oprawa Black Foster Micro Surface. Foto www.arkoslight.com
  • Ograniczaj olśnienie, wykorzystując oprawy oświetleniowe z technologią „ciemne światło” lub z dedykowanym „plastrem miodu”.
  • Oprawy oświetleniowe “akustyczne” poprawiające akustykę w pomieszczeniu.
  • Bezprzewodowe intuicyjne sterowanie systemem światła.

Nowoczesna instalacja elektryczna dedykowana systemowi sterowania, która może być dużo tańsza niż tradycyjna instalacja.

Pamiętaj !

Aby w pełni korzystać walorów najnowszych technologii w oświetleniu, zaprojektuj prawidłowo instalację elektryczną. Nowoczesna instalacja elektryczna oświetleniowa będzie diametralnie odbiegać od instalacji elektrycznej jaką jeszcze projektowaną kilka lat temu i którą najczęściej spotyka się do dziś w standardach deweloperskich.

01. Wpływ światła
02. Lighting Design
03. Korzyści dla Inwestora
04. Proces LightON7 
05. Koncepcja Światła i Sterowania
06. Wizualizacje Rzeczywistego Światła
07. Podstawy Oświetlenia
08. Produkty
09. Warstwowanie światła
10. Technologie
11. Błędy oświetleniowe
12. Komu przekazać
13. Skonsultuj Projekt
14. Realizacje Projektowe
15. Marki

Poznaj problematykę projektowania oświetlenia wnętrz.

Zdarzają się projekty aranżacji wnętrz, które są sprzeczne z oświetleniowymi potrzebami inwestora i których nie da się naprawić bez gruntownych zmian.

Najczęstsze błędy w projektowaniu oświetlenia wnętrz

Aby uniknąć problemów w projektowaniu wnętrz, poznaj najczęściej spotykane błędy:

  • sugerowanie się tylko wyglądem oświetlenia dekoracyjnego bez analizy ilości i jakości światła lampy ledowej oraz parametrów zastosowanej elektroniki
  • niezdrowy efekt olśnienia i  brak sprawdzenia bezpieczeństwa fotobiologicznego
  • zbyt mała ilość światła lub zbyt duża ilość bez możliwości ściemniania, źle dobrane punkty świetlne
  • w złych miejscach zaprojektowane wypusty instalacji elektrycznej pod oświetlenie główne i oświetlenie punktowe
  • Nieprawidłowe rozmieszczenie lamp oświetleniowych
Koncepcja A
Koncepcja A
Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni?
Równomiernie rozmieszczone standardowe lampy natynkowe powodują zwiekszenie olśnienia. Zauważ brak prawidłowego doświetlenia miejsca pracy nad wyspą. Oświetlenie sufitowe w koncepcji A spełnia tylko role oświetlenia ogólnego, bez możliwości uzyskania oświetlenia zadaniowego i aranżacyjnego.
Koncepcja B
Koncepcja B
Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia w kuchni oraz wykorzystanie designerskich opraw architektonicznych podniesie walor dekoracyjny pomieszczenia. Nad wyspą w kuchni zastosowano podtynkowy bezramkowy system oświetlenia szynowego, a w pozostałym suficie ukryto miniaturowe bezramkowe oświetlenie. Wszystkie oprawy są w technologii ciemne światło redukujące olśnienie prawie do zera.
Koncepcja A
Koncepcja A
Obliczenia natężenie oświetlenia pokazują, iż w koncepcji A mamy światło na podłodze, ale brakuje nam światła na blacie roboczym wyspy kuchennej.
Koncepcja B
Koncepcja B
W koncepcji B zapewniamy odpowiednią ilość światła dla oświetlenia zadaniowego oraz dla oświetlenia ogólnego. Sterowanie oświetleniem w kuchni pozwala uzyskać sceny aranżacyjne i funcjonalne.
designerskiego oświetlenie w kuchni ukryte w suficie
Koncepcja B spełnia kryteria designerskiego oświetlenia ukrytego w suficie w przeciwieństwie do Koncepcji A. Projekt oświetlenia ATRIA Sztuka Światła.
  • projekt elektryczny oświetlenia niedopasowany do scen światła i najnowszych technologii sterowania oświetleniem
  • niedopasowane światło funkcjonalne, zadaniowe do oświetlenia dekoracyjnego
  • główne oświetlenie posiada zbyt rozproszone światło lub/i  zbyt małe światło robocze
Koncepcja A
Koncepcja A
Jak prawidłowo rozmieścić oświetlenie w salonie?
Równomierne rozmieszczenie opraw oświetleniowych natynkowych nie zapewnia komfortu oraz nie buduje nastroju w salonie. Wykorzystując wizualizację rzeczywistego światła w projektowaniu wnętrz, możemy stwierdzić, że mimo zastosowania wielu lamp na suficie ilość światła jest niewystarczająca, a pomieszczenie wydaje się być mało atrakcyjne.
Koncepcja B
Koncepcja A
Koncepcja B
Odpowiednie dobranie lampy i dedykowane źródło światła gwarantuję odpowiedni efekt końcowy, który spełni kryteria projektowania oświetlenia i sterowania oświetleniem.
Koncepcja B
  • niedopasowany typ oprawy oświetleniowej ledowej np.  wiszącej lampy, żyrandola i zasilaczy  do dedykowanego sterowania oświetleniem
  • brak spójności designerskiej i ekonomicznej jakości w stosunku do ceny
  • zbyt późno na etapie projektowania wnętrz szukania lamp do oświetlenia wnętrz
  • źle dobrane oprawy oświetleniowe techniczne, architektoniczne niezgodnie z przeznaczeniem np. zastosowanie lamp konsumenckich  w obiektach komercyjnych lub opraw specjalistycznych wysokich mocy w obiektach prywatnych
  • wykorzystanie lamp posiadających funkcję dekoracyjną do oświetlenia miejsc roboczych
  • brak zatwierdzenia kosztów oświetlenia inwestycji z inwestorem i omówienia budżetu
  • błędne i nie realistyczne sceny światła w wizualizacjach aranżacji wnętrz architektów i projektantów wnętrz

Komu powierzyć projektowanie oświetlenia?

Lighting Designer czy projektant oświetlenia, a może architekt wnętrz ?

Dynamiczny rozwój technologii oświetleniowej oraz rosnące zapotrzebowanie na oświetlenie łączące estetykę z opłacalnością sprawia, że inwestorzy i architekci coraz częściej zwracają się o wsparcie do Lighting Designer’ów.

Z jednej strony Lighting Designer inspiruje Architekta i Inwestora różnymi designerskimi koncepcjami światła, a z drugiej strony przygotowuje rozwiązania projektowe oświetleniowe w oparciu o wiedzę na temat potrzeb człowieka, wpływu światła naturalnego i sztucznego na zdrowie ludzi i ich zegar biologiczny.

Ważną rolę odgrywa tutaj umiejętność zbierania potrzeb fizycznych, psychologicznych i emocjonalnych Inwestora i Architekta w zależności od funkcji inwestycji. Aby to spełnić należy rozumieć i mówić językiem designu, którym porozumiewają się architekci i artyści, a następnie przełożyć to na koordynację między branżową i prowadzenie inwestycji wg najnowszych zasad procesów projektowych i realizacyjnych.

Korzyści z dobrze zaprojektowanego oświetlenia przez Lighting Designer’a

‌Mając na uwadze wyżej wymienione aspekty Lighting Designer stworzy projekt światła LightON7, który spełnia kryteria projektowania oświetlenia Lighting Design. Rozwiązanie dopasuje do potrzeb inwestora i użytkowników, uwzględniając największe wymierne korzyści dla danego typu obiektu. W projekcie uwzględni warstwowanie światła, prawidłowo połączy oświetlenie ogólne, funkcjonalne i aranżacyjne z oświetleniem dekoracyjnym.

Lighting Designer świadomie podejmuje decyzję wykorzystania techniki na jasno, na ciemno, czy techniki mieszanej. Wie kiedy i jak zastosować oświetlenie poziome i pionowe. W projekcie potrafi dobrać spójne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne ( elewacji, tarasu, ogrodu, podjazdu, iluminacji małej architektury ) zgodnie z przepisami i normami, a następnie przedstawia obliczenia natężenia oświetlenia wraz z wizualizacjami i modelowaniem rzeczywistego światła 2D i 3D oraz z rozmieszczeniem lamp oświetleniowych na rzutach projektowych jako wytyczne do projektu instalacji elektrycznej.

A jeśli już posiadasz projekt wnętrza to Lighting Designer pomoże Ci także z optymalizować stworzony już projekt. Prześlij nam swój projekt lub koncepcje wnętrza, a nasi eksperci przygotują dla Ciebie analizę projektu i z optymalizują Twój projekt oświetlenia zgodnie z zasadami Lighting Design.

Skonsultuj projekt lub wyceń zamówienie

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z Lighting Designer’em

Zastanawiasz się czy ilość światła jest odpowiednia w Twoim projekcie.

Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu oświetlenia domu i biznesu.

Chcesz poznać kompleksowe koszty oświetlenia  dla inwestycji.

Szukasz designerskich rozwiązań oświetleniowych budujących atmosferę światłem.

Chcesz poznać korzyści  autonomicznego systemu sterowania światłem w obiektach prywatnych i komercyjnych.

Najczęściej zamówienia realizowane przez nas zaczynają się od rozpoznania potrzeb i doradztwa Lighting Designer.

Rafał Rostkowski

Lighting Designer

    Na zapytanie odpowiadamy w 24h.
    01. Wpływ światła
    02. Lighting Design
    03. Korzyści dla Inwestora
    04. Proces LightON7 
    05. Koncepcja Światła i Sterowania
    06. Wizualizacje Rzeczywistego Światła
    07. Podstawy Oświetlenia
    08. Produkty
    09. Warstwowanie światła
    10. Technologie
    11. Błędy oświetleniowe
    12. Komu przekazać
    13. Skonsultuj Projekt
    14. Realizacje Projektowe
    15. Marki
    Lighting Designers dla Was

    Zobacz nasze Projekty i Realizacje.

    Zaufało nam już wielu Architektów i Inwestorów. Korzystali oni z Projektu Światła LightON7 lub optymalizacji swojego projektu, a także z zaprojektowania systemu sterowania Li.SE.

    Lighting Designers dla Was

    Dzielimy się wiedzą.

    Rafał Rostkowski
    Wiedza dla Architekta i Inwestora
    Lighting Designer
    Lighting Designer w Architekturze to ktoś znacznie więcej niż projektant oświetlenia, który najczęściej kojarzony jest z osobą ...
    Dagmara Rostkowska
    Wiedza dla Architekta i Inwestora
    Co to jest Lighting Design?
    W Lighting Design koncentrujemy się na konkretnych korzyściach dla ludzi zgodnie z zasadami LightON7, budując światłem doznania...